Elektronikas komponenšu klasifikācija


Mūsdienu elektronikā eksistē daudz un dažādas komponentes, taču ne visi zina, kā tās iedalās.

Visas elektronikas komponentes iedalās trīs galvenajās grupās: elektromehāniskajās komponentēs, pasīvajās un aktīvajās komponentēs.

Par pasīvajiem elementiem jeb komponentēm sauc tādas komponentes, kuras veic savu funkciju neatkarīgi no elektrobarošanas, proti, kuru funkcionalitātei nav nepieciešams ārējs elektrobarošanas avots, piemēram, rezistoram ir noteikta pretestība neatkarīgi no elektrobarošanas.

Pie pasīvajām komponentēm ir pieskaitāmas tādas komponentes kā rezistori, indukcijas spoles, kondensatori, transformatori, sensori (NTC, PTC, LDR u.c.), dažādas antenas u.c.

Pasīvos elementus jeb komponentes var iedalīt diskrētajos (rezistori, spoles, kondensatori), spiesto plašu (piemēram, uz iespiedplates izkodināts rezistors) un funkcionālajos, kas tiek veidoti no diskrētajiem pasīvajiem elementiem, piemēram, kvarca takts avots.

1.1.att. Dažādas pasīvās komponentes


Pie aktīvajām komponentēm pieder komponentes, kuru darbībai ir nepieciešams ārējs elektrobarošanas avots, kuru darbības rezultātā elektriskajā ķēdē parādās enerģija, tiek pastiprināts signāls, piemēram, pusvadītāju komponentes, no kurām populārākās ir tranzistori un diodes, taču eksistē arī tiristori, optroni un, protams, dažādas ciparu un analogās integrālās shēmas.

Arī relejus var pieskaitīt pie aktīvajām komponentēm, jo to darbībai ir nepieciešams ārējs elektrobarošanas spriegums.

Aktīvie elementi sīkāk iedalās diskrētajos un integrālajos, kur pie diskrētajiem elementiem pieder diodes, tranzistori, tiristori, elektronu lampas u.c., bet pie integrālajiem elementiem pieder dažādas integrālās shēmas (IC - integrated circuit), piemēram, mikrokontrolieri, dažādas loģisko elementu integrālās shēmas u.c.

1.2.att. Dažādas aktīvās komponentes

Pie pēdējās no grupām jeb elektromehāniskajām komponentēm pieder tādas komponentes kā ligzdas, slēdži, spiedpogas, savienotāji, terminālbloki u.c.

Mehānisko komponenšu galvenais uzdevums ir ar kustības jeb mehāniskas darbības palīdzību shēmai pievadīt vai atslēgt strāvu un spriegumu, proti, to var saprast kā mehāniska savienojuma izveidošanu, kura rezultātā shēma uzsāks vai beigs savu darbību, piemēram, nospiežot pogu, sāks spīdēt gaismas diode.

1.3.att. Dažādas elektromehāniskās komponentes

UZ SĀKUMU