7 segmentu indikatoru izmantošana loģiskajās shēmās


Vienkāršākais elektronikā zināmais indikators ir LED jeb gaismas diode. Gaismas diode bieži tiek izmantota, lai ar tās palīdzību tiktu attēlots tas, kad shēma darbojas, kad nē, vēl tā tiek izmantota kā brīdinājumu indikators, kurš sāk spīdēt, ja tiek sasniegta kāda robeža vai kritiskā zona.

Mūsdienās ļoti plašu pielietojumu ir guvuši ciparu segmenti - indikatori, kuru darbība balstīta uz LED diodēm.

Daudzās shēmās tiek izmantota programmējama vadība un tās attēlošana ar šo segmentu palīdzību, taču šo segmentu vienkāršs izmantošanas piemērs ir, kad tam pieslēgtā iekārta sāk darboties.

Piemēram, jūs varat šādu indikatoru pielietojumu izmantot dažādās aizsardzības sistēmās, elektronisko atslēgu realizācijās. Ar segmenta palīdzību ir iespējams izveidot pavisam vienkāršu shēmu, kura attēlo ciparu uz segmenta kā kārtas numuru, piemēram, durvīm, kuras tika atvērtas, kā rezultātā tika padots spriegums uz konkrēto indikatoru.

Piemēram, ir izveidota shēma, kur, ja tiek atvērtas 1. durvis, tad spīd viens no indikatoriem, kuram ir izveidots fiziski nemainīgs savienojums, kurš rezultātā attēlo skaitli 1, kurš ir atbildīgs par konkrētajām durvīm.

Vienkāršas loģiskās shēmas realizācija ar 7 segmentu indikatoriem un spiedpogu palīdzību ir attēlota zemāk redzamajos attēlos.

1.1.att. Pārslēgšanās funkcijas realizācija, izmantojot Karno karti


1.2.att. Loģiskās shēmas darbība


1.3.att. Loģiskās shēmas darbība



1.4.att. Loģiskās shēmas darbība



1.5.att. Loģiskās shēmas darbība


Daudz efektīvāka un labāka šīs funkcijas attēlošana tiek veikta, izmantojot vienu 7 segmentu indikatoru un Karno kartes, kur katra atbilst tikai vienam segmentam. Nospiežot pēc kārtas kādu no pogām, tiek attēlots to kārtas numurs. Sīkāk skatīt zemāk.

1.6.att. Segmentu funkciju realizācija, izmantojot Karno kartes


1.7.att. g segmenta funkcijas realizācija, izmantojot Karno karti


1.8.att. Segmentu izvietojums displejā


1.9.att. Realizētās funkcijas darbība



1.10.att. Realizētās funkcijas darbība



1.11.att. Realizētās funkcijas darbība



1.12.att. Realizētās funkcijas darbība



1.13.att. Realizētās funkcijas darbība


Shēmu, kura veic jebkura skaitļa attēlošanu, var realizēt pēc līdzīga principa, bet tad ir nepieciešams stingri noteikt, ka tiek attēloti skaitļi, izmantojot pogu kombinācijas.


1.14.att. Patiesumvērtību tabula 7 segmentu displeja funkcionālās darbības nodrošināšanai


1.15.att. Realizētās funkcijas darbība

1.16.att. Realizētās funkcijas darbība


1.17.att. Realizētās funkcijas darbība


1.18.att. Realizētās funkcijas darbība


1.19.att. Realizētās funkcijas darbība



1.20.att. Vērtības binārā un heksadecimālā formā


Izmantojot patiesumvērtību tabulas (LUTs - look-up tables) un multipleksorus, zinot to, ka multipleksoru vadībai tiek izmantotas adrešu līnijas un to kombinācijas, ir iespējams realizēt dažādas loģiskās funkcijas un to darbību, piemēram, 7 segmentu displeja vadību (skatīt zemāk).

1.21.att. 7 segmentu displeja vadības shēma



UZ SĀKUMU